Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Duchovní místa

Jedovnice, kostel sv. Petra a Pavla

První zmínky o kostele v obci pocházejí ze 13. století. Současný chrám pochází z osmnáctého století. V roce 1822 postihl Jedovnice i kostel velký požár, který způsobil značné škody. Exteriér se příliš neliší od kostelů postavených v dané době, ale interiér je skvostem. Do historie chrámu se totiž významně zapsal rok 1963, kdy začal být interiér modernizován. Současná podoba je dílem významných umělců 20. století: autorem oltářního obrazu je Mikoláš Medek (vnuk malíře Antonína Slavíčka), autorem nového presbytáře - oltáře, svatostánku, ambonu, svícnů i sedadel pro kněze a ministranty je Jan Koblasa. Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istler. Oltářní mřížku (dnes zábradlí na kůru) navrhl Karel Nepraš. Další úpravy v lodi prováděl brněnský umělec Ludvík Kolek.

http://www.farnost.jedovnice.cz/kostel.htm
www.jedovnice.cz/cs/pro-turisty/moderni-kostel

https://www.youtube.com/watch?v=FyAlDb1OMYkKřtiny - kostel Jména Panny Marie

Křtiny patří k nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě; kostel je národní kulturní památkou. Za tímto skvostem stojí významný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Jm%C3%A9na_Panny_Marie_(K%C5%99tiny)
http://krtiny.katolik.cz/index.php?page=/historie/18_stol
http://www.krtiny.cz/pro-turisty-0/Křtiny – kostnice

Zajímavý nález dvanácti lidských lebek s kresbou vavřínového věnce a na čele symbolu v podobě písmene T.

http://krtiny.katolik.cz/index.php?page=/soucasnost/kostniceKřtiny - moderní Boží muka

Boží muka byla vystavena na počest zesnulého faráře otce Tomáše Prnky.  Nachází se na Bukovanském kopci s nádhernou vyhlídkou na křtinský kostel a Křtinské údolí.Křtiny - Radostná cesta

Vycházková trasa byla vytvořena křtinskou farou a poskytuje zajímavý výhled na kostel a centrum obce.Křtiny- Barončino klekátko

Barončino klekátko bylo vybudováno baronkou Adelínou Offermannovou, majitelkou křetinského zámku v 19. století, přesně na místě úmrtí jejího manžela.

 

Ostatní duchovní místa ve Křtinách

http://www.krtiny.cz/ostatni-duchovni-mista/Adamov, kostel sv. Barbory, Světelský oltář

Světelský oltář patří mezi významné památky. Je částí bývalého hlavního oltáře, který se nacházel rakouském Zwettlu (Světlé).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btelsk%C3%BD_olt%C3%A1%C5%99Sloup v Moravském krasu, kostel Panny Marie Bolestné

Kostel patří mezi významné mariánské poutní místo, které je hojně vyhledáváno poutníky ze všech koutů České republiky. Toto místo je spojeno s milostnou sochou Panny Marie Bolestné.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Bolestn%C3%A9_(Sloup)Senetářov, kostel sv. Josefa

Kostel sv. Josefa v Senetářově patří mezi několik málo kostelů vybudovaných v letech 1948 – 1989 v tehdejším Československu, mezi skvosty moderní sakrální architektury 20. století.

http://www.senetarov.cz/kostel-sv-josefa.phpRudice, kaple svaté Barbory

vybudována v letech 1999-2002

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_svat%C3%A9_Barbory_(Rudice)Šošůvka, kaple sv. Václava a sv. Anežky České

autorem návrhu kaple je ing. arch. Monika Sirná z Blanska

http://blanensky.denik.cz/serialy/sosuvecti-si-stavbu-pusobive-kaple-prosadili.htmlVranov u Brna, kostel Narození Panny Marie

Významné poutní místo, součást konventu paulánů „Aula Virginis“, kulturní památka České republiky.
V kryptě kostela hrobka Lichtenštejnů.

http://www.dc-vranov.cz/index.php/lichtenstejnska-hrobka
http://www.dc-vranov.cz/Brno, katedrála sv. Petra a Pavla

dominanta Brna na kopci Petrov

www.katedrala-petrov.cz/Brno, kostel sv. Jakuba

s nejvyšší kostelní věží v Brně (92 m)

kostnice v podzemí kostela sv. JakubaBrněnské kostely

více http://www.biskupstvi.cz/katalog/brnenske_kostely.pdfBlansko, dřevěný kostelík sv. Paraskivy

Dřevěný kostelík převezený z Podkarpatské Rusi z obce Nižné Seliště. Byl budován v 17. století, ale jeho stavba byla přerušena z důvodu morové epidemie, která vyhubila celou obec. Ve 20. stol. byl vybrán památkáři k "záchraně" převezením. Původně bylo uvažováno o umístění na výstavě "Soudobé kultury" v Brně. Od toho bylo upuštěno. Kostelík zakoupila Církev československá (nyní s přívlastkem husitská) v roce 1936, byl převezen do Blanska. Původní výzdoba byla zachována a v letech 2001 - 2005 proběhla rekonstrukcí.

Více zde

MENUX

InformaceX