Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Hrady a zámky

Nový hrad u Adamova

Nový hrad lze považovat za „následníka“ Starého hradu, jehož pozůstatky se nacházení nedaleko. 
K hradu se váží zajímavé pověsti http://www.novyhrad.eu/domains/novyhrad.eu/index.php/povesti
http://www.novyhrad.eu/
 

Zřícenina hradu Blansko (hrad Blansek)

Zříceniny dvoudílného bis - kupského hradu na skalním ostrohu nad Punkevními jeskyněmi, přístup po hradské cestě z Nových Dvorů (památná lipová alej) nebo od Punkevních jeskyní.
http://www.zriceniny.eu/hrad-blansek
 

Hrad Boskovice

Hrad Boskovice byl původně vystaven v gotickém stylu, později byl přestavěn do stylu renesančního. Hrad byl zničen vojskem Jana Lucemburského. Několikrát byl opraven a znovu poničen a od roku 1690 byl rozebírán na stavbu zámku a jiných budov ve městě. Technickou zajímavost představuje 26 m hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v České republice
http://www.hradboskovice.cz/
 

Hrad a pevnost Špilberk, Brno

Hrad byl založen ve 13. století, později se stal vojenskou pevností s nejtěžším vězením rakouské monarchie. Nejslavnějším vězněm byl loupežník Babinský. 
http://www.gotobrno.cz/hrad-spilberk
 

Zřícenina hradu Holštejn

Hrad se nachází na „duté skále“ v obci Holštejn v Moravském krasu. Pod hradem se nachází jeskyně Hladomorna, která sloužila jako hradní vězení. 
http://www.holstejn.eu/hrad-holstejn
 

Zámek Blansko

První zmínky o blanenském zámku sahají do 14. století. Základy válcové věže, které jsou dodnes dochovány, pocházejí z románského období. Součástí zámku je i blanenské muzeum, které zde sídlí. Můžeme zde spatřit výrobky blanenské umělecké litiny či dějiny výzkumu Moravského krasu.
Na zámku pobýval např. lékař a významný mezinárodně uznávaný archeolog Jindřich Wankel,  rakouský spisovatel Ferdinand von Saar. Nejvýznamnější osobností spjatou s blanenským zámkem je Karolina Meineke, manželka budoucího anglického krále Viléma IV.
http://www.muzeum-blanenska.cz/
 

Zámek Boskovice

Empírový zámek v Boskovicích patří mezi jeden z nejkrásnějších empírových zámků na Moravě. Boskovický zámek byl přestavěn z dominikánského klášteru, který na tomto místě stál dříve.
http://www.zamekboskovice.cz/

 

Zámek Kunštát na Moravě

Původně na místě zámku stál kunštátský hrad, jehož kořeny sahají do 13. století. Později byl zámek přestavěn do renesančního stylu, který byl pak upraven prvky stylu barokního. V současné době se může pyšnit romantickým stylem. Z hlediska regionálního má zámek velký význam, pocházel z něho jediný volený český král z řad šlechty – Jiří z Kunštátu a z Poděbrad. 
https://www.zamek-kunstat.cz/cs
 

Zámek Letovice

Původní podoba zámku byla dřevěná tvrz. Později byl přestavěn na hrad v gotickém stylu, který byl znovu přestavěn na soubor zámeckých budov. Návštěvníci si mohou prohlédnout podzemní chodby, hladomornu, mučírnu či vinné sklepy.
http://www.zamekletovice.cz/
 

Zámek Lysice

Barokní zámek byl vybudován na místě původní vodní tvrze počátkem 19. století. Interiér je vybaven krásným barokním a rokokovým nábytkem. Návštěvníci mohou zavítat do zámecké zahrady, která je zdobena promenádní kolonádou. Součástí prohlídky je také návštěva oranžérie.
https://www.zamek-lysice.cz/cs
 

Zámek Rájec - Jestřebí

Klasicistní zámek v Rájci se tyčí na místě, kde se dříve nacházela jedna ze dvou dřevěných tvrzí, která byla zničena husitskými válkami. Návštěvníky zaujme bohaté vybavení zámku, které je pozůstatkem rodu Salmů. Pro milovníky umění tu je sbírka orientálního porcelánu či zámecká obrazárna.
Noční prohlídky jsou vhodné i pro malé děti (setkají se se šlechtici, vojáky aj.).
https://www.zamekrajec.cz/cs

 

MENUX

InformaceX